9 tipů kam na Kypru

Publikováno 04.10.2017

Kypr je třetí největší a nejvíce zalesněny ostrov celého středomoří. Ostrov je od roku 1974 rozdělen na severní a jižní část. Větší, jižní část patří Republice Kypr a jedná se o řeckou číst ostrova. Severní část se jmenuje Republiky severní Kypr a patří k Turecku. Do obou částí můžete bez problému cestovat. Kypr má přes 340 slunečných dnů za rok a k tomu ještě více než 10.000 letou historii. Koupat se můžete od května do listopadu v moři. Ale i mimo sezónu stojí Kypr zá návštěvu, jelikož nabízí velké množství muzeí a archeologických památek.

Vrak Zenobia

Potopit se k vraku je na Kypru povinností. Před městem Larnaka leží vrak s nejlepší dostupností v celé Evropě. Švédský trajekt Zenobia byl v roce 1980 potopen před pobřežím Kypru a nabízí potápěčům dech beroucí pohledy a možnost zaplavat si mezi želvami a velkým náklaďákem.

Lyžování

Jízda na lyžích je na Kypru ještě úplnou novinkou, ale rozhodně se vyplatí pro všechny, kteří mají během lyžování rádi příjemné klima. Olympos v Troodos pohoří je se svými 1951 metry největší horou na Kypru a má kvalitní centrum zimních sportů. Je vzdáleny pouze hodinu od pobřeží a můžete sjet až 2000 metrů dlouhé sjezdovky. Na lyžích můžete jezdit od ledna do března.

Nikosia

Nikosia je poslední rozdělený hlavní město na světě. Green Line, která rozděluje řeckou a tureckou část probíhá přímo mezi městem. Navštívit jednotlivé části můžete pěšky s platným cestovním pasem. Ve městě je mnoho památek a nejimpozantnější je pět kilometrů dlouhá benátská opevňovací zeď. Najdete zde pulzující trhy, historické památky a výtečnou místní kuchyni.

Konnos Beach

Konnos je jednou z nekrásnějších pláží na celém ostrově. Je obklopen lesy obrůstající zátoku mezi Capo Greko a Protaras. Naleznete zde nejjemnější písek a můžete pozorovat ryby v průzračné vodě.

Waterworld Park

Jedno z neoblíbenějších míst na Kypru je Agia Napa kde leží Waterworld Park, který získal již přes dvacet cen za svoje atrakce. Nabízejí 22 skluzavek, různé bazény a dětská hřiště.Horská vesnice Agros. Kdo se chce dozvědět o tradicích Kypru, musí navštívit horskou vesnici Agros, která se nachází v Troodoských horách. Můžete tam sledovat destilaci růžové vody, ze které se dělají likéry, oleje a víno a také oblíbené místní sladkosti Glyko.

Bary a diskotéky

Více jak 50 barů a diskoték se nachází v rybářské vesničce Agia Napa, která zní děla nejlepší místo pro noční život. Zažijete tam vše, co divoká noc obnáší. Přes den je vesnice velice klidná a je centrem pro rodiny s dětmi.

Královské hroby z Paphos

Impozantní hrobky z 3. století před Kristem jsou od roku 1980 chráněny UNESCEM. Je to jedna z největších nekropolí v Evropě.

Místní speciality

Již více jak 2000 let se na Kypru vyrábí Halloumi sýr, který je největší specialitou na Kypru. Sýr je z kravského, ovčího a kozího mléka a podobá se Mozzarelle. Je ale o něco pikantnější a pevnější. Najdete ho v každé lokální restauraci a můžete jej konzumovat čerstvý nebo grilovaný.