Bali, klenot Malých Sund

Publikováno 24.01.2018

Bali leží v Indickém oceánu a je součástí Indonésie. Jeho celoroční tropické klima a rozmanitá kultura lákají po celý rok mnoho návštěvníků. To však zdaleka neznamená, že na Bali již není co objevit.

Na Bali žije více jak čtyři miliónů obyvatel, kteří jsou z 92 % hinduisté. Díky tomu můžete objevovat po celém Bali překrásné hinduistické chrámy. Pokud Vás zajímá více surf nebo výtečná lokální kuchyně je Bali pro Vás také ideálním místem. Díky své turistické pověsti se totiž někdy zapomíná na rozmanitost balijské kultury a na úžasná místa, která ostrov nabízí. Můžete navštívit pulzující místa jako Kuta nebo Seminyak nebo navštívit méně známá místa, která Vás určitě také okouzlí.

Teď bychom Vám chtěli prozradit 9 více či méně známých míst na tomto krásném ostrově:

1. Mount Batur je jedna ze dvou sopek, které se nachází na Bali a sahá až do výšky 1700 metrů. Na místě si můžete objednat výlety na tuto sopku. Výlety začínají většinou v 1 nebo ve 2 hodiny ráno a posléze poputujete cca 2 hodiny až na špičku sopky. Cílem cesty je stihnout východ slunce. I přes popularitu sopky je tento zážitek jedinečný a rozhodně Vám jej můžeme doporučit.

2. Tirtagangga je jedním z mnoha hinduistických paláců, které se nacházejí na ostrově. Jedinečností je, že palác je obklopen vodou a je postaven na třech úrovních. Je obklopen vodními jezírky a nádrži a lotosovými květy. Naleznete tam také vzácné japonské kapry Koi ve všech barvách duhy. Jedinečným zážitkem je koupaní mezi lotusy, tak si nezapomeňte plavky a ručník! Mezi turisty tento palác není příliš známý tak se nemusíte bát davů návštěvníků.

3. Kulturní centrum Bali se nachází v Ubud. I přes svou popularitu má vlastní šarm. V každé ulici naleznete malé chrámy plné ovoce a vonných tyčinek. Kolem Ubudu, naleznete také zelené rýžové pole, výtečné restaurace s lokální ale i mezinárodní kuchyní. Na své si v restauracích přijdou i vegetariáni a vegani, jelikož se v Ubudu nachází mnoho výtečných restaurací. Kromě ochutnávání místních specialit můžete také nakupovat nebo si zacvičit jógu na pláži.

4. Chrám Tanah Lot znamená v překladu mořský chrám. Tento název samozřejmě nemá bezdůvodně, jelikož byl postaven na velké skále uprostřed moře. Když je zrovna odliv a voda není zcela vysoká, tak můžete jít k chrámu dokonce přímo z pobřeží. Pří přílivu toto však za žádných podmínek nezkoušejte, jelikož proud může být velice silný. Nenechte se odradit velikostí chrámu. Nejlepší návštěvní doba je okolo osmé když chrám otevírá, jelikož okolo deváté se rychle plní lidmi. Nádherný, i když plnější je taky západ slunce, který obarví celé nebe do červena.

5. Monkey Forest je jedním z nejkrásnějších míst na celém Bali a nachází se uprostřed Ubud. Navštěvuje ho více lidí, ale návštěva se rozhodně vyplatí. Najdete zde tisíce volně pobíhajících opic, které si hrají v džungli, která se nachází uprostřed města.

6. Tegalalang jsou rýžové terasy a jsou také nejvyšší rýžové terasy na celém Bali. Nejvíc se vyplatí terasy navštívit ráno, kdy jsou ještě liduprázdné, jelikož se rozhodně vyplatí je navštívit.

7. Jatiluwih jsou rýžová pole, která jsou zcela jiná než ty v Tegalanang. To však neznamená, že by byly méně zajímavé. Jsou mnohem méně slavné a tím i prázdnější a jsou také výrazně větší, takže se můžete hodiny procházet po rýžových polích zcela osamoceni.

8. Uluwatu chrám se nachází na jihu Bali na poloostrově Bukit a leží na 80 metrů vysoké skále. Je to jeden z nejdůležitějších chrámu na celém ostrově a tím pádem i jeden z nejsvatějších. I přes nevelkou velikost chrámového komplexu zde naleznete jedinečný výhled, opičky, které všude pobíhají a geniální západ slunce. Také lidový tanec Kecak zde je předváděn každý den v 18 hodin.

9. Pokud byste chtěli navštívit klasickou vesničku, která je ještě nedotčená masovým turismem je pro Vás Amed správným místem. Čas zde běží ještě o něco pomaleji než v turistických destinacích a nabízí krásný pohled do každodenního života mimo turistické oblasti. Můžete zde navštívit sopku Gunung Batur díky které zde nejsou bílé, ale tmavé, vulkanické pláže. Je to také skvělým místem pro potápění, jelikož podmořský život nabízí opravdu krásné pohledy.