Benátky zavádějí turistickou taxu

Publikováno 26.02.2019

Benátky již dlouho bojují proti nadmíře turismu. Mnoho Benátčanů se již stáhlo z historického centra města a tak vznikl trochu bizarní turisticky skanzen. Proto město bojuje za své zachování a od května tohoto roku zavede turistické taxi, aby zamezilo návalu turistů.

Návštěvníci zaplatí dle ročního období denní vstup v rozmezí 3 – 10 eur a vstup mají platit všichni návštěvníci města. Kdo však ve městě přenocuje, daň hradit nemusí, jelikož platí pobytovou daň. Částka má sloužit k udržování historického města. To je postavené na dřevěných kůlech v moři a se stoupající mořskou hladinou a postupem času hrozí čím dál tím více jeho potopení. I proto se radní města snaží regulovat jeho návštěvnost.

Nejvyšší bude daň o svátcích, kdy je nával do města nejsilnější. Přes den Benátky navštíví okolo 130 000 turistů, přitom v centru města žije pouze 54 000 lidí. Většina turistů také pochází z vyhlídkových lodí, které se ve městě zdrží pouze pár hodin. Italové jim přezívají „mordi e fuggi“ neboli „najez se a uteč“. To samozřejmě mění i ráz města, ve kterém je čím dál tím méně služeb pro stálé obyvatele. Supermarkety ustupují restauracím, kadeřnictví obchodům se suvenýry. Proto se stále více obyvatel stěhuje na pevninu a Benátky se tak postupně stávají městem turistů přes den a duchů přes noc.

Přitom se historické paláce neobejdou bez svých obyvatel. Čím jsou opuštěnější, tím více chátrají a tak se městu postupně rozpadají budovy, které jej proslavily. Paláce postavené na vodě totiž potřebují své stále obyvatele, aby udržovali konstantní vlhkost.