Egypt plánuje zakázat plastové sáčky

Publikováno 04.06.2019

Od soboty 01. 06. 2019 platí v Egyptě zákaz plastových pytlíků. V zemi byly zavedeny papírové sáčky, které mají být šetrnější k životnímu prostředí. Afrika již delší dobu soupeří s nadměrným plastovým odpadem a Egypt je po Burundi, Rwandě a Keně dalším státem, který zakázal prodej plastových tašek.

Zatím se jedná o zkušební provoz projektu, jelikož papírové sáčky jsou dražší. V horkém počasí se ovoce také může zpotit a sáček se následně rozpustit. Proto popularita papírových sáčků zatím není velká a v ostatních státech se platové sáčky dokonce pašují. 

Spotřeba jednorázových plastových sáčku je však obrovská a tak i malá samoobsluha denně spotřebuje 50 kg plastových sáčků, které jsou využiti jednorázově. Zákaz plastových odpadů je zaměřen i na turismus a hotely. Pomalu se nahrazuje jednorázové nádobí například pro svačiny a dříve plastové vody se balí do skleněných flašek. Hurgáda se tak má stát prvním městem bez jednorázového plastu. Sami turisti tyto změny považují za velice pozitivní a naše planeta určitě také.