Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Evropská komise vydala seznam zemí s nejčistšími plážemi

Zdroj: Evropská komise

Evropská komise vydala seznam zemí s nejčistšími plážemi. Kvalita vody splňovala předpisy ve 28 členských státech. Evropská unie v roce 2018 monitorovala celkem 21 831 lokalit. Byly zahrnuty i lokality jako Albánie a Švýcarsko. Stav koupališť naleznete na interaktivní mapě

Nejkvalitnější vodu naleznete na Kypru, tam splňovali podmínky pláže v 99,1% případů. Následuje Malta, Rakousko, Chorvatsko a Řecko. Německo, Portugalsko, Italie a Slovinskou má také velice dobrou kvalitu vody.

Kvalita vody se však v Evropě výrazně zlepšila

Za posledních 40 let se voda v Evropě výrazně zlepšila a tak se neustále pracuje na ochraně životního prostředí, tak, aby byla nalezena balanc mezi udržitelností a turismem. Proto je nyní v Evropě velké množství míst, kde se lze zcela bez problémově koupat. Pro zachování čistoty moří je zcela klíčové udržovat všechny vodstva v čistém stavu. Proto se musí bojovat proti plastovému znečištění a za ochranu podvodního života, aby byla zachována biodiverzita sladkovodních a mořských vod. Naštěstí studie ukazuje, že kvalita vody se výrazně zlepšila.