Jaké prášky si můžete vzít na dovolenou?

Publikováno 29.05.2019

Pokud jedete na dovolenou do jiné země EU, tak může nastat situace, že si budete muset zajít pro léky na předpis. Na předpisu musí být uvedeny všechny potřebné informace. Je také vhodné se předem informovat, jestli Vám léky zaplatí pojišťovna anebo zda si je můžete nechat zpětně proplatit.   Volně prodejné léky můžete koupit po celé Evropské unii.

Co musí recept obsahovat:

Recepty nemají pevně stanovený formát. A však většinou je již vyhotovený předpis dostačující a v lékárnách v EU byste neměli mít problémy s receptem od lékaře. Musí však obsahovat údaje o pacientovi, tedy jméno a příjmení a datum vydání receptu. Nadále recept musí obsahovat informace o předepisujícím lékaři. To znamení jméno, adresu a odbornou kvalifikaci. Vyžadován je také vlastní nebo elektronicky podpis. Důležité jsou samozřejmě také informace o léčivu. Na receptu musí být napsaný název, forma podávání, množství, dávkování a síla.

Před cestou se proto ujistěte, že je vše vyplněno, aby při výdeji léků nedošlo k problémům. Vydání léků se také řídí vnitřními předpisy státu a proto i vydání podléhá vnitřním zákonům. Nemusí Vám být vydáno stejné množství jako na receptu.

Pokud si zařídíte evropské zdravotní pojištění EHIC, tak s ním máte nárok na nezbytnou zdravotní péči v rozsahu jako pojištěnci této země. Při uplatnění receptu ukažte i zdravotní průkaz. Tak budete platit stejný poplatek, jako pojištěnci v této zemi.

Nikdy si však nezapomeňte na účtenku, abyste si léky mohli eventuálně nechat následně proplatit.

Léky pro osobní užití můžete převézt z pravidla přes hranice bez problému. Také si můžete přivést léky pro osobní užití ze zahraničí domů. I když léky zatím nejsou například v Evropské unii schválené. Výjimky však mohou tvořit léky proti bolesti jako morfium, metadon či methylphenidat. Pacienti mohou většinou mít u sebe adekvátní množství předepsaných léků, které odpovídají trvání dovolené. Je však lepší si léky nechat potvrdit lékařem a mít sebou potvrzení. To mějte nejlépe v anglickém jazyce. Je důležité, aby bylo uvedeno dávkování, obsažené látky a délku cesty. Některé země i přes to zcela import do jejich zemí zakazují.

Pro jistotu se informujte na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky. Spojené arabské emiráty například zakazují import léků na tišení bolesti. Převážně ty obsahující kodein nebo tramadol. Za jejich držení Vás může čekat pokuta či v horším případě dokonce pobyt ve vězení. V Singapuru jsou zas zakázané prášky na spaní bez potvrzení od lékaře. V Indonésii jsou problematické léky na spaní a prášky obsahující kodein. Jsou v zemi totiž zakázané.