Zájezdy s přestupem v USA nebo Kanadě

Publikováno 05.08.2014

Přestupy v USA 

Při zájezdech s letem a přestupem v USA je třeba počítat s jedním specifikem. Na letištích ve Spojených státech nejsou vybudovány tranzitní zóny jako jinde na světě. V zásadě to znamená, že při každém přestupu musíte vstoupit na půdu USA a projít všemi formalitami s tím spojenými:


1) Registrace ESTA / Vízum
Pokud máte biometrický pas, musíte si před cestou s přestupem v USA sami zabezpečit registraci do systému ESTA. Registrace stojí 15 USD a provádí se výhradně elektronicky na této stránce ESTA. Vydání registrace může trvat až 3 dny, proto žádost nenechávejte na poslední chvíli. Registrace je platná na dva roky od data vydání, případně do skončení platnosti cestovního pasu. Žádost o registraci si můžete podat i před objednáním zájezdu, tedy bez informací kde a kdy konkrétně budete přestupovat.
V případě, že vlastníte ještě starší pas bez biometrických údajů, musíte kvůli přestupu v USA požádat o klasické vízum. Při vyplňování žádosti o ESTU uveďte do kolonky adresa v USA "IN TRANSIT".


  Registrace vízum ESTA zde

 

2) Let s přestupem
Při samotném přestupu na letišti v USA musíte po vystoupení z letadla projít celou imigrační kontrolou (například skenování očí, pohovor proč letíte do USA), jako byste cestovali do USA. Na imigrační kontrole bývají často fronty. Poté si vyzvednete Vaše zavazadla a osobně s nimi projdete celní kontrolou. Následně pak směřujete na odletový Terminal/Gate, kde se znovu odbavíte. Když budete vědět, že má Váš let do USA zpoždění, obraťte se před přistáním na letušku, vysvětlete ji, že musíte stihnout navazující let a zkuste ji požádat o „Express Connection“. Letuška Vám může dát speciální ceduli, která Vám umožní předběhnout fronty. Pokud byste Váš navazující let přesto nestihli, obraťte se na stánek Vaší letecké společnosti na letišti.

 

3) Pandemie Covid-19 a cestování
Pro přestup USA je nutné mít platný očkovací certifikát o plném očkování na Covid 19 vakcínou schválenou EMA po uplynutí nejméně 15 dnů od finální dávky vakcíny (doporučuje se i posilovací dávka) a současně se doporučuje mít s sebou i negativní RT-PCR nebo antigenní test na Covid 19 s odběrem ne starší než 1 den v anglickém jazyce (vzorek tak může být odebrán kdykoliv během celého dne, který předchází dnu letu do USA, v ČR jsou antigenní testy nyní ovšem platné jen 24 hodin od provedení odběru (test doporučujeme i pro cestující mladší 18 let). Aby nedošlo k nedorozumění, doporučujeme dle okolností upřednostňovat testy RT-PCR) - viz podrobné informace na stránkách MZV nebo oficiální anglický odkaz https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/testing-international-air-travelers.html#anchor_1635127081 . Výjimku z očkování mají pouze děti mladší 18 let v doprovodu plně očkovaných rodičů. Každý cestující musí vyplnit následující formulář. Veškeré informace naleznete na https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/proof-of-vaccination.html#noncitizen a stránkách MZV.

 

Odbavení při cestě z dovolené bude probíhat obdobným způsobem.

Přestupy v Kanadě

S platností od 1. 8. 2015 zavedla Kanada systém elektronického povolování cest  tzv. Electronic Travel Authorization (eTA), jehož cílem je prověřit cestující v letecké dopravě (vč. tranzitu) v rámci bezvízového styku.

Povinnost zajištění eTA registrace platí i pro klienty, kteří přes Kanadu pouze tranzitují. Letecké společnosti nebudou přijímat při odletu k přepravě směrované na zpáteční cestě přes Kanadu cestující bez platného povolení eTA!!!

Žádost o elektronické povolení cesty musí podat osobně každý účastník zájezdu prostřednictvím webových stránek Citizen and Immigration Canada. 

  • Citizen and Immigration Canada: http://www.canada.ca/eTA
  • eTA musí vyplnit na uvedené stránce každý cestující osobně
  • poplatek za eTA je 7,-CAD, je třeba platit kartou
  • eTA platí 5 let (nebo po dobu platnosti pasu)

Vyřízení žádosti o elektronické povolení cesty eTA bude trvat cca 48 hodin.