Španělsko, památky a lahodná gastronomie

Publikováno 22.07.2018

Španělsko je opravdu rozmanité a můžete se rozhodnout mezi dovolenou na ostrově jako Mallorca, Menorca a Ibiza, nebo dovolenou na pevnině. Španělsko má tisíciletou historii a proto Vám nabídne jak přírodní, tak kulturní a gastronomickou rozmanitost. Dnes Vám chceme představit hlavní kulturní a gastronomické zážitky, jelikož správná dovolené prochází jak láska také žaludkem.

Alhambra je město z 13. století a nachází se v regionu Granada. Španělsko, které bylo dřív obsazené Maury má často orientální architektonické zajímavosti. Mezi ty patří i Alhambra. Ta je pravým klenotem tohoto stylu. Hlavní okrasou je plác Nasridů a jeho ornamentální krása. Počet návštěvníků na den je však v Alhambře omezen a proto se vyplatí si udělat předem telefonickou rezervaci.

Katedrála de Santa Maria je jednou z nejzajímavějších v celém Španělsku. Nachází se v regionu Burgos a stavila se více jak čtyři století. Je postavená v gotickém stavebním slohu a počátek stavby byl v roce 1221. Katedrála je také pod ochranou UNESCO a není překrásná pouze z venku, ale i vevnitř. Najdete v ní pozlacené schody a překrásné hodiny Papamoscas.

Barcelona je spojovaná především s jedním jménem a tím je Antoni Gaudi, známí secesní architekt, který postavil většinu staveb, které jsou nyní typické pro Barcelonu. Vystavil překrásný park Güell, který se tyčí nad městem a ve kterém dočasně i bydlel. Další jeho stavbou je Casa Mila, Casa Batlló, Palau Güell a samozřejmě jedinečný chrám Sagrada Família. Ten rozhodně stojí za návštěvu, jelikož je zajímavý architektonicky jak venku, tak i vevnitř. Uvnitř se láme světlo duhovým sklem po celé katedrále a světlo tím vytváří zcela meditativní atmosféru. Celý chrám stále není dostavěn a v kryptě je pohřben sám její architekt Gaudi.

 

Národní park Ordesa y Monte Perdido

Národní park se nachází ve španělských Pyrenejích. Park poskytuje nádhernou přírodu, divoké hory a ledovcové údolí. Nejvyšší horou je 3355 metrů vysoký Monte Perdido a celý národní park se nachází v chráněném krajinném území. Můžete se procházet více než 150 kilometry dalekým územím v místy opravu opuštěných horách a užívat si pravého doteku přírody.

Bilbao je územím v baskické oblasti, ale nebojte. Boje o nezávislost již patří minulosti. Hlavní zajímavostí Bilbaa je muzeum Guggenheim. To bylo postavené Frankem Gehrym, který postavil i Tančící dům v Praze. Muzeum je z titanu a působí jako by bylo postavené z rybích šupin. Uvnitř naleznete 19 galerii a v nich převážné moderní umění například od Jeffa Koonse či Picassa.

Od zajímavostí se dostaneme nyní k další velice příjemné věci a to jídlu. Španělé jsou požitkáři a jídlo a pití pro ně není jen zdroj energie, ale životní styl. Milují usedat k velkým stolům a hodovat dlouho do noci. Snídaně je velice malá a začíná okolo osmé hodiny. Pijí silnou mléčnou kávu a sladké pečivo. Připomínají tím snídaně italského typu. Oběd mají okolo 12 hodiny a s obědem začíná čas tapas. Se skleničkou červeného nebo bílého vína či piva si užívají lahodných pokrmů ve velkém množství. To nejlepší na nich však je, že máte možnost od každého trochu ochutnat. Mezi tapas patří sardinky, masové kuličky, ruský salát s bramborem a vajíčka v majonéze. Obědu se říká comida a končí okolo třetí hodiny. Večeře je později a začíná často až v 21:30 a často pokračují v pojídání pochutin a pití vína. Často chodí od baru k baru a ochutnávají v každém podniku, co neměli v předchozím. Pokud volí menu, tak klasický průběh je předkrm, hlavní chod a dezert, Dezertem bývá typický karamelový puding, mléčná rýže nebo dezert z šlehačky. To vše zapíjejí expresem se silným koňakem. Mez typické pokrmy patří sušené salámy, mořské plody, rýžové pokrmy, polévky, jehněčí, rybí polévky a ajntopfy.