Egypt

Info o destinacích

Egypt

Dnes
33 °C
Doba letu
≈ 4h 40m
Měna - 1 = EGP
0.49 Kč
Časový posun
+1, 16:20
Zájezdy
O Egyptu
Tipy na výlety
Galerie
Počasí a kdy jet
Formality & víza
Zájezdy od 10 327

O Egyptu

Egypt, jedna z nejstarších zemí na našem světě má přes 94 miliónů obyvatel a rozlohu dokonce přes jeden milión metrů čtverečních. Megalopole Káhira je hlavním městem a dalšími miliónovými městy jsou Alexandrie a Gize.

Egypt byl jednou z prvních světových kultur a egyptská kultura ovlivnila svou filosofií a uměleckým stylem celý tehdejší svět. Důkazy o první vyvinuté kultuře máme z roku 3000 před naším letopočtem. Země byla rozdělena na Horní a Dolní Egypt a zem byla protnutá mocnou řekou. Nil, který při pravidelných záplavách zavlažoval půdu úrodným bahnem, hrál vždy důležitou roli i v Egyptském náboženství. Je také nejdelší řekou celé Afriky. Po řece totiž dle jejich náboženství odplouvali duše mrtvých do světa zesnulých. Egypt je obklopen ze severu Středozemním mořem a z východu Rudým mořem, které zvedá tep každému milovníku potápění. Důležité spojení Rudého a Středozemního moře tvoří Suezský kanál. Ten byl otevřen v roce 1869 a jeho délka byla 164 km. Nyní byl kanál dokonce ještě o 30 km prodloužen.

Přes pět tisíc let staré dějiny Egypta jsou protkány historickými zvraty a událostmi. Prvních tři tisíce let vládli egyptští králové, neboli faraóni, kteří nechali postavit monumentální chrámy a obrovské hrobky, které byly plné tajemných chodeb a mysteriózních komnat. Hrobkami máme samozřejmě na mysli pyramidy, který patří mezi sedm divů starověkého světa,  jsou také jediným, který je stále zachovalí. Po dobytí Egypta Alexandrem Velikým byla tato zem více provázaná s řeckou a římskou říší. Vrchol provázání nastal během slavného milostného vztahu egyptské královny Kleopatry a mocného vojevůdce Caesara.

Egypt je také zemí protikladů. Chudobu střídá obrovské bohatství. Pusté pouště potkávají úrodné oázy plné života, vody a ovoce. Denní vysoké teploty střídají i mínusové stupně nočních teplot a moderní stavby jsou vedle tisíce let starých staveb z dědictví pravěkých kultur. Odkaz z minulých kultur je v Egyptě všudypřítomný a milovníky dějin tato zem zcela určitě nadchne. Pyramidy, chrámy, paláce, pevnosti a středověké mešity navozují pocit orientu. V Egyptě však jsou i středověké kláštery a kostely. Naleznete zde i opuštěné ruiny pouštních měst, které jsou lákadlem pro každého milovníka dobrodružství.

Většina obyvatel Egypta jsou arabští Egypťané. Města jsou však velice multikulturní a mezi obyvatele patří i mnoho Francouzů, Italů, Arménů a dalších obyvatel světa. Samostatnou skupinou jsou beduíni, kteří i dnes patří mezi neoficiální vládce pouště a ještě dnes se mezi ně řadí desítky tisíc lidí. 

Egyptská kuchyně je jednoduší než libanonská nebo arabská. V hotelech však narazíme spíše na mezinárodní kuchyni. Egyptské jídlo se servíruje v miskách a talířích různé velikosti. Jídlo se nabírá kouskem pita chlebu nebo lžičkou. Chleba je základní potravinou v Egyptě a je podáván k velké většině jídel. Typickým pokrmem je kaše z luštěnin, která je podávána k snídani. Koshary je rýže s cizrnou a čočkou, která je doplněna lahodným kořením v rajčatové omáčce. Nejběžnější omáčkou je tahina, což je pasta ze sezamu. Podává se opravdu ke každému jídlu a je velice zdravá. Nejznámější jsou však egyptské dezerty, které určitě naleznete také v nabídce Vašeho hotelu. Populární jsou koláčky, puding a nádherně dekorované dorty. Neznámější je Umm Ali. To je puding s listovým těstem, který je opravdu velice lahodný. V Egyptě se nedoporučuje konzumace kohoutkové vody a u balených vod vždy zkontrolujte, zda je originálně zabalená. Čaj však můžete konzumovat bez obav a je Vám nabídnut skoro v každém obchodě. Konzumuje se černý s cukrem nebo jako ovocné karkadeh za studena.

V restauracích se dává dýško okolo pěti až deseti procent. Ceny v Egyptě jsou velice nízké. Populární turistické destinace jsou Hurghada a Marsa Alam. Nechte se okouzlit proměnlivostí tohoto pouštního státu a zažijte jeho laskavou pohostinnost.

Hurghada

Cílová skupina: Jednotlivci, milovníci dobrodružství a cizí kultury.

Výhody: Město se nachází kousek od Káhiry, Luxoru a připomíná obrovské muzeum. Nabízí také zajímavý noční život, plný diskoték a egyptských bazarů. Je také skvělým výchozím bodem pro výlety po Egyptě.

Hurghada je poměrně velikou metropolí. Má přes 150 000 obyvatel a často podobný počet turistů a to přes celý rok. Hlavně Němci, Češi, Angličané a Rusové milují toto egyptské letovisko. Svolně se svažující pláže poskytují příjemný vstup do Rudého moře a korály a tisíce barevných ryb zas jedinečný zážitek při potápění. Luxor a Káhira jsou vzdáleny pouze půl dne cesty, což vytváří ideální mix odpočinku a dobrodružství. V Hurghadě je velké množství hotelů, show, koncertů. Nabízí také obrovské akvárium. Populární jsou také výlety do překrásné pouště, která obklopuje město. Zvolte si svůj program a Hurghada Vás překvapí svou rozmanitostí. Od pláží po majestátné pyramidy je v Hurghádě vše nablízku a hotely poskytují výbornou kombinaci služeb.

Marsa Alam

Cílová skupina: Individuální cestující, potápěči, rodinná dovolená a dobrodruzi.

Výhody: blízké korálové útesy, nádherné pláže, blízkost k Hurghadě a Luxoru.

Marsa Alam je malinkaté městečko na počátku svého rozkvětu. Hotelové komplexy jsou zde o něco novější než v Hurghadě. Město je klidnější než pulzující metropole a hodí se ideálně pro rodinnou dovolenou. Středisko leží přímo u Rudého moře a okolí je spíše rurální povahy. Rudé moře zde však láká k potápění. Je plné korálových útesů a můžete také vidět ztroskotané vraky lodí. U města se v bezprostřední blízkosti nachází také národní park, který rozhodně stojí za Vaši návštěvu.

Sharm el Sheikh

Cílová skupina: Milovníci pláží a all inklusive nabídky
Výhody: výborné all inklusive resorty s nádhernými plážemi. Příjemné, malé centrum města.
Vzdálenost ke Káhiře: ca. 500 km

Sharm el Sheikh se nachází na jižní části Sinajského poloostrova a jedná se o malé město s 35 000 obyvateli. Pobřežní část je složena výhradně z hotelů a poskytuje soukromí všem milovníkům klidu a luxusu. Ve městě je pravidelná autobusová doprava. Také zde naleznete velké množství restaurací a turistických obchůdků. Velice oblíbený je tento region především díky výtečné kvalitě vody s obrovským množství žijících korálů. Šnorchlovat můžete rovnou z pláže nebo si udělat denní výlet k potápěčským destinacím. Z destinace můžete do Káhiry dorazit během jednoho dne. Rozhodně Vám doporučujeme si naplánovat dva dny pro poznání hlavního města. Zátoky a pláže podél pobřeží Sinajského poloostrova zvou potápění a šnorchlování nebo ke klidné dovolené. Turistické centrum regionu se nazývá Na´ama Bay. Nechte při procházce po večerní promenádě s kavárnami a restauracemi doznít uvolněné dny Vaší dovolené. Jeďte se podívat do vnitrozemí na impozantní hornatou krajinu např. skalní propast Coloured Canyon, ke Kateřinskému klášteru u úpatí hory Mojžíš nebo k pozorování hvězd. 

Berenice 
V antickém obchodním městě, cca 2 hodiny jižně od Marsa Alam, se nachází ruiny královské svatyně. Návštěva ostrova Zabargad má také svou hodnotu. Když máte štěstí, můžete nerušeně pozorovat dovádějící delfíny.

Dahab
Malé prázdninové místo asi 100 km vzdálené od Sharm el Sheikh. Jméno dřívější beduínské vesnice znamená „zlato“. Je výborným místem pro potápěče, šchnorchlaře a surfaře.

Taba 
Taba se nachází na severovýchodě poloostrova Sinai, přímo u nohou pohoří Sinai. Je nejmladším turistickým cílem, daleko od hluku a všedního stresu. Zde zažijete čistou přírodu s mnoha nabídkami možných výletů. Region se skládá ze 7 hotelů, které mají kategorii 4 až 5 hvězdiček. 

Ponořte se do fascinujících dějin. Objevte faraóny, kteří šli za poznáním nesmrtelnosti, tajuplné pyramidy a gigantické monumenty. Nástěnné malby a reliéfy nechají ožít dech beroucí minulost. Ponořte se do pestrého podmořského světa Rudého moře. Nechte se oslnit korály, které jen hýří barvami. Zažijte záři měsíce nad řekou Nil, která byla a neustále je středem života v Egyptě. Mezi vyhledávaná místa patří Luxor, Káhira, Gíza, Hurghada, Safaga, Makadi Bay, Marsa Alam, Sharm el Sheikh, Dahab.

 

Tipy na výlety

Fakultativní výlety a ceny jsou jen orientační.
Tyto a další výlety zakoupíte přímo na místě od delegáta.

Luxor: 
Velbloudí safari € 15,-
Město Theben (půldenní) € 52,-
Dnedera (celodenní) € 59,-

Assuan: 
Velbloudí safari € 16,-
Abu Simbel € 86-186,-

Hurghada: 
Káhira € 70-160,-
Luxor € 70-140,-
Sinai € 150,-

Marsa Alam: 
Luxor (celodenní) € 85,-
Velbloudí safari do národního parku Wadi El Gemal (celodenní) € 85,-
Výlet se šnorchlováním od € 35,-

Sharm el Sheikh: 
Kateřinský klášter a Mojžíšova hora (celodenní) € 39,-
Káhira a pyramidy (dvoudenní) € 173,-
Výlet se šnorchlováním Ras Mohammed nebo Tiran ostrov (celodenní) € 37,-
Coloured Canyon (celodenní) € 47,-
Luxor (letecky celodenní) € 215,-

Počasí a kdy jet

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Nejvyšší teplota

22

23

25

27

30

32

33

34

32

30

27

24

Nejnižší teplota

14

14

16

19

23

25

26

27

25

23

19

16

Teplota vody

22

21

22

23

25

26

27

28

27

27

25

24

Délka slun. svitu

7

8

9

10

11

10

10

10

10

10

8

8

Deštivé dny

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Relativní vlhkost

53

51

51

52

51

52

54

52

54

55

56

54

Formality & víza

Pro vstup do země je nutné vízum. Vízum je možné zakoupit po příletu na letišti za 30 eur a dále je vyžadován vlastní cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z destinace, platí pro občany České a Slovenské republiky. Držitel jiného cestovního pasu je povinen se informovat o pasových a vízových povinnostech do dané destinace na příslušné ambasádě.

Zájezdy do destinace Egypt

Kam můžete jet

Hurghada & Safagaod 11 590
Marsa Alam & Quseirod 11 390
Sharm el Sheikh & Tabaod 11 290
Všechny regionyzobrazit

Nejlevnější zájezdy do destinace

Egypt, Sharm el Sheikh & Taba, Ras Um Sid

90 %
Recenze
(4)
Old Vic Resort Sharm

Egypt, Sharm el Sheikh & Taba, Ras Um Sid

90 %
Recenze
(4)
MapaFoto
 • Bazén
 • Wellness
 • WIFI k dispozici
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena za osobuod 11 290

Egypt, Marsa Alam & Quseir, Port Ghalib

80 %
Recenze
(60)
Marina Lodge At Port Ghalib

Egypt, Marsa Alam & Quseir, Port Ghalib

80 %
Recenze
(60)
MapaFoto
 • Bazén
 • Wellness
 • WIFI k dispozici
 • Potápění
 • Vhodný pro děti
 • Miniclub
 • Posilovna
 • Tobogán
 • Dětské hřiště
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena za osobuod 11 390

Egypt, Marsa Alam & Quseir, Marsa Alam - Shoni Bay

76 %
Recenze
(51)
Bliss Nada Beach Resort

Egypt, Marsa Alam & Quseir, Marsa Alam - Shoni Bay

76 %
Recenze
(51)
MapaFoto
 • Přímo na pláži
 • Bazén
 • Tobogán
 • Wellness
 • WIFI k dispozici
 • Vhodný pro děti
 • Miniclub
 • Posilovna
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena za osobuod 11 390

Inspirujte se recenzemi našich zákazníků

Žádné recenze nebyly nalezeny

Proč zvolit Airstop

Globe
18 let Vám přinášíme vysokou kvalitu cestování za skvělé ceny
Plane
Garance stejné ceny jako přímo u cestovní kanceláře
Compass
Největší německé a české cestovní kanceláře na jednom místě
Card
Rezervace online s možností platby platební kartou