Turecko

Info o destinacích

Turecko

Dnes
37 °C
Doba letu
≈ 3h 20m
Měna - 1 = TRY
0.71 Kč
Časový posun
+1, 16:30
Zájezdy
O Turecku
Tipy na výlety
Galerie
Počasí a kdy jet
Formality & víza
Zájezdy od 7 384

O Turecku

Slunce a dechberoucí kulturní zážitky nabízí Turecko. Cesta do Turecka je vždy dobrým nápadem. Dovolenková destinace u Černého moře má totiž opravdu co nabídnout. Zažijete zde kombinaci kulturních zážitků, jedinečné gastronomie a nádherných pláží. Nejoblíbenější destinací je turecké pobřeží, které má přes 250 km pláží a křišťálově průzračnou vodu. Nechybí ani velké množství kulturních památek v  okolí. Hlavním městem Turecka je Ankara. Mnohem známější je však světová metropole Istanbul, která zažila velké množství nadvlád a oplývá tisíciletou kulturou. Výjimečné je již tím, že se jako jediné město na světě rozkládá na dvou kontinentech. Spojuje pravěké dějiny s modernitou obří metropole. Ve městě jsou skvělé bary, restaurace a také kluby. Za návštěvu stojí rozhodně Modrá mešita, Hagia Sofia a antický bazar, kde seženete od koření, které provoní úzké uličky bazaru po mobilní telefony opravdu vše.  Velkou část obyvatelstva tvoří Turková, Kurdové Zaza, Arabové a Albánci. K etnickým skupinám však patří i Tatarové a krymští Tataři. Mezi nejhezčí pláže patří Patara, Ölüdeniz, Iztuzu, Olympos a také Bozcaada.

V Turecku se doporučuje vždy zkontrolovat hotelové recenze. To co pro jednoho je skvělé se nemusí být tím pravým toho druhého. Rodinné hotely s obrovským aquaparkem nebudou ideální pro intimní romantickou dovolenou. Nejlevnější hotely se nachází mezi Side a Alanya. Pro milovníky nočního života jsou ideální lokality Side, Alanya, Bodrum a Antallya. Nejluxusnější hotely se nachází v Belek, Antalya - Lara, Bodrum a Cesme. Rodinné hotely jsou zas převážně v Side a Belek. V Belek se nachází také hotely s možností hraní golfu.  Přes sto kilometrů dlouhé pláže zaručují místo pro každého návštěvníka a hotelový personál zaručeně mluví anglicky a německy. I když jenom 3% země leží v Evropě, jsou přeci jen připravený na evropské turisty.

I turecká gastronomie je skvělým zážitkem a rozhodně Vás nečeká pouze kebab a lahmacun. Existuje široká škála lahodných pokrmů a v hotelech nebudou chybět ani západní jídla jako hamburger, pizza a steak. Rozhodně však nezapomeňte ochutnat tradiční kuchyni. Mezze jsou tradiční turecké předkrmy, které se podobně jako tapas servírují ve velké rozmanitosti, tak abyste jich mohli ochutnat co nejvíce. K nejznámějším patří jogurtový krém Haydari, masem nebo rýží plněné vinné listy, saláty a nakládané mořské plody. Turkové milují maso. Hlavně Köfte, což jsou masové kuličky z mletého masa. Také milují a často jí grilované maso. Často skopové, kuřecí, telecí nebo jehněčí. Také vnitřnosti jsou na jejich jídelníčku. Velkou specialitou je plněná zelenina. Plní se rýží nebo rozinkami. Plní se papriky, cukety a také lilky. Existují vegetariánské i masové verze všech pokrmů. Nejznámější jsou však turecké sladkosti. Baklava je již světoznámou delikatesou. Jedná se o listové těsto v sirupu, které je nabízeno s mandlemi nebo pistáciemi. Lahodný je také mandlový puding a mléčná rýže. Turecká kuchyně tradičně používá velké množství olivového oleje a je často o něco těžší než ta naše. To někdy může vést k žaludečním potížím.

TURECKÁ RIVIÉRA 

Antalya
Perla Turecké riviéry, s ulicemi lemovanými palmami a pomerančovníky, je nejoblíbenější destinací turistů a nejkrásnějším městem Turecké riviéry. Láká četnými historickými památkami, návštěvou staré části města s antickým přístavem i moderními bary, restauracemi a bohatým nočním životem v četných klubech a open-air diskotékách. Za výlet stojí nedaleká starobylá města Perge, Aspendos, Termessos. 

Kemer 
Turisticky oblíbená oblast s kulisou tvořenou pohořím Taurus a piniovými lesy leží cca. 45 km západně od města Antalya. Na 35 km dlouhém pobřeží se nacházejí četné zátoky vhodné ke šnorchlování a potápění, písčité pláže i pláže s jemnými oblázky. V městečku Kemer stojí za návštěvu moderní jachtařský přístav i četné restaurace, kavárny, bary a obchůdky. Výletními cíly jsou starobylé handlovní městečko Phaselin a antický Olympos, zasvěcený bohu ohně. 

Belek 
Nejmladší turistická oblast s 12 km dlouhou písčitou pláží, vhodná především pro klidnou odpočinkovou dovolenou, leží cca. 40 km od města Antalya, na kraji chráněné krajinné oblasti s piniovými a eukalyptovými lesy. Zvlášť vyhledávaný je mezi milovníky golfu, pro něž nabízí četná golfová hřiště vyhovující mezinárodním standardům. 

Alanya 
Leží cca. 140 km východně od města Antalya. Zhruba 22 km západně od Alanye se nachází turisty oblíbené Incekum, znamenající v překladu „jemný písek“. Západně se rozbíhá 3 km dlouhá pláž Kleopatra, východně pláž Keykubat. Krásný vzhled krajiny dotvářejí široké zátoky, tyrkysová barva moře, banánovníkové plantáže i bavlníková pole, severně pak pohoří Taurus. Samotné město láká bouřlivým nočním životem i k příjemné procházce v historické části města, při níž můžete ochutnat četné speciality místní kuchyně nebo zajít do obchůdků s koberci, koženým zbožím, šperky… 

Side 
Side se nachází mezi městy Antalya a Alanya. Nabízí zajímavou kombinaci antické historie, staré město s byzantskými ruinami a kostely, a moderního životního stylu turistického městečka s mnohými tavernami, bary, restauracemi, obchůdky. Za návštěvu stojí blízký amfiteátr v Aspendos. 

Lara-Beach/Kundu 
Kundu je rozvíjející se moderní turistickou oblastí nedaleko Antalye. Nabízí opravdu prvotřídní all inclusive dovolenou v luxusních hotelích u písčitých pláží vhodnou jak pro odpočinek tak pro aktivní sportovní vyžití.


EGEJSKÉ MOŘE 

Bodrum 
Na poloostrově ležící Bodrum, původním názvem Halikarnassos, je považováno za jedno z nejkrásnějších a nejživějších míst Egejského moře a označováno jako St. Tropez Turecka. Mnohé zátoky vybízejí k potápění, šnorchlování či windsurfingu. Ve městě Bodrum se nachází křižácký hrad St.Peter, amfiteátr i moderní jachtařský přístav. Malebné uličky historického jádra zvou k procházkám a návštěvě restaurací, barů, obchůdků a diskoték. Atmosféra je jedinečná, potkávají se zde místní, umělci i turisté z celého světa. 

Izmir 
Izmir, třetí největší město Turecka, je označováno jako perla Smyrny. Současná městská oblast, nabízející neuvěřitelně rušný život, byla osídlena již před více jak 8000 lety a představuje tím nejstarší městskou oblast světa. V blízkosti města se nacházejí již jen mladší vykopávky. Vedle hlavní ikony města Izmir Saat Kulesi – Hodinové věže je velmi zajímavá také osmanská noclehárna Kizlaragasi Han z 18. stol., jako typická ukázka osmanské architektury.

ISTANBUL 
Istanbul, původně Byzantion a Konstantinopol, je fascinující metropolí Turecka a jediným městem na světě, které se rozléhá na dvou kontinentech, které spojuje a zároveň rozděluje Bosporská úžina. Hlavní část města leží na jihovýchodním cípu Evropy, rozdělena zářezem moře na dvě poloviny. Zde se nachází většina význačných památek a také historické centrum města, původem ještě z dob Římské říše. Téměř 3000 let staré město připomíná stále orientální pohádku. Každá epocha zanechala ve městě nesmazatelné památky: Konstantinův sloup, palác Topkali, Sulejmanova mešita, palác Dolmabahce, Modrá mešita, Tulipánová mešita, Velký bazar

Tipy na výlety

Fakultativní výlety zprostředkovává místní agentura, s rezervací pomáhá delegát.

Perge - Aspendos: prohlídka antického amfiteátru Aspendos a antického města Perge. Cena: € 45,- 
Pamukkale: prohlídka antického města Hierapolis a amfiteátru (celodenní se stravou). Cena: € 65,-
Phaselin: výlet jachtou s možností šnorchlování. Cena: € 43,-
Antalya: prohlídka starého města, plavba loďkou, návštěva krápníké jeskyně. Cena: € 39,- 
Myra/Kekova: prohlídka amfiteátru, kostela sv.Mikuláše, loďkou výlet k potopenému městu Kekova. Cena: € 45,-
Rafting: uprostřed nedotknuté přírody pod vedením školených instruktorů. Cena: € 55,-
Jeeptour: divokou přírodou pohoří Taurus až k propasti Saklikent. Možnost vyzkoušet si řízení jeepu. Cena: € 35,-

Vedlejší náklady (orientačně v Kč)

JÍDLO

Zmrzlina

30

Kebab

20

Lehká večeře

90

Voda 1,5 l

12

Pivo

30 - 50

Meloun

27

Broskve 1 kg

15

Hroznové víno 1kg

25

VSTUPNÉ

Pamukkale+Hierapolis

75

Pevnost Van Kalesi

30

Podzemní město Derinkuyu

150

Efes

150

Yarebatan - Istanbul

150

DOPRAVA

 

Antalya bus MHD

30

Trajekt Marmara - Istanbul

300

Metro – Istanbul

20

Benzín 1 l

45


1 euro = 1,6 YTL -> 1 YTL = 18 Kč

Počasí a kdy jet

Turecká riviéra 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Nejvyšší teplota

15

16

18

21

26

30

34

33

31

27

22

17

Nejnižší teplota

6

7

8

11

16

19

23

22

19

15

11

8

Teplota vody

16

16

16

17

20

23

25

27

26

23

20

18

Délka slun. svitu

5

7

7

9

11

12

13

12

11

9

7

5

Deštivé dny

11

9

6

4

3

1

1

1

1

4

5

11

Relativní vlhkost

70

69

65

67

68

64

60

61

59

64

68

70

Formality & víza

Bezvízový režim, vlastní cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z destinace, platí pro občany České republiky a Slovenska. Držitel jiného cestovního pasu je povinen se informovat o pasových a vízových povinnostech do dané destinace na příslušné ambasádě.

Zájezdy do destinace Turecko

Kam můžete jet

Bodrumod 12 300
Marmarisod 12 990
Turecká riviéraod 9 620
Všechny regionyzobrazit

Nejlevnější zájezdy do destinace

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

52 %
Recenze
(133)
Saritas

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

52 %
Recenze
(133)
MapaFoto
 • Vhodný pro děti
 • Wellness
 • Bazén
 • Tobogán
 • Dětské hřiště
 • Dětský bazén
 • Písečná pláž
 • WIFI k dispozici
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena za osobuod 9 620

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

62 %
Recenze
(14)
AS Blue Coast Hotel

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

62 %
Recenze
(14)
MapaFoto
 • Vhodný pro děti
 • Wellness
 • Tobogán
 • WIFI k dispozici
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena za osobuod 9 724

Turecko, Turecká riviéra, Mahmutlar

56 %
Recenze
(11)
Sun Fire Beach Hotel

Turecko, Turecká riviéra, Mahmutlar

56 %
Recenze
(11)
MapaFoto
 • Wellness
 • Dětské hřiště
 • Dětský bazén
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena za osobuod 9 932

Inspirujte se recenzemi našich zákazníků

Žádné recenze nebyly nalezeny

Proč zvolit Airstop

Globe
18 let Vám přinášíme vysokou kvalitu cestování za skvělé ceny
Plane
Garance stejné ceny jako přímo u cestovní kanceláře
Compass
Největší německé a české cestovní kanceláře na jednom místě
Card
Rezervace online s možností platby platební kartou