Srí Lanka

Info o destinacích

Srí Lanka

Dnes
29 °C
Doba letu
≈ 10h 10m
Měna - 1 = LKR
0.08 Kč
Časový posun
+3, 18:47
Zájezdy
O Srí Lance
Tipy na výlety
Galerie
Počasí a kdy jet
Formality & víza
Zájezdy od 22 440

O Srí Lance

Srí Lanka si zaslouží své jméno „skvostná země“ s bujnou vegetací, tropickými plážemi a dědictvím tisícileté kultury. Srí Lanka leží jihovýchodně od indického subkontinentu v Indickém oceánu. Na ostrově žije 20,8 miliónů obyvatel.  Do roku 1972 se Srí Lanka jmenovala Cejlon a nejkratší vzdálenost mezi Srí Lankou a Indií je 54,8 km. Díky své strategické poloze byla vždy velice důležitým uzlem pro nautickou dopravu. Mezi nejstarší budhistické místa patří Anuradhapura, která byla centrem antického budhismu. I na dalších místech na ostrově máte možnost vidět skvostné chrámové komplexy jak budhistické tak hinduistické. Kdo by neznal typické srílanské produkty jako ceylonský čaj, kávu, kaučuk a kokosové ořechy. Pro ostrov jsou také typické ayurvedské masáže a zkrášlující procedury. Neváhejte a nechte se rozmazlit nezapomenutelným způsobem pro Vaše tělo i duši. Cejlon byl dlouho monarchií, ale části ostrova byly kolonizovaný Portugalci i Nizozemci. Jenom království Kandy, ve kterém ještě dnes naleznete jeho ruiny, odolalo nájezdům kolonizátorů. 1815 byla připojena k britskému Commonwealthu. Během druhé světové války byla důležitou základnou pro boj s Japonskem. Od roku 1948 je ostrov samostatný.

Díky různorodým klimatickým poměrům, se můžete věnovat mnoha typům sportů, jako např. dlouhým procházkám, rybaření, golfu, ale také vodním sportům, jimž vévodí potápění se do fascinujícího podvodního světa. Nechte se zahalit do závoje vůní skořice, kardamomu, vanilky a hřebíčku. Mezi vyhledávaná místa patří Beruwela, Bentota, Negombo, Koggala, Hikkaduwa, Kalutara, Wadduwa.

Beruwela
S výrazným arabským charakterem a nejstarší mešitou ostrova leží Beruwela cca. 60km jižně od Colomba. Celá provincie má 33 000 obyvatel a leží u začátku překrásné 130 km dlouhé pláže. Jižně od rybářské vesnice se rozkládají nádherné pláže s hotely všech kategorií. Místní restaurace a obchůdky se suvenýry se starají v Beruwela Beach o barvitý plážový život. Můžete se také svést vlakem přímo do Galle, které je krásné koloniální městečko.

Bentota
Bentota leží několik málo minut pěší chůzí od Beruwela. Bývalá rybářská vesnice ukazuje stále tradiční styl života místních obyvatel. Hotely se z části rozprostírají na ostrohu, který utváří ústí řeky. Městečko láká svými nedotčenými plážemi s pulzujícím podmořským životem. Bentota je malé městečko s pestrým pouličním trhem, kde je denně nabízeno ovoce, zelenina a ryby. Naleznete zde i malé restaurace a hostince s místní lahodnou kuchyní. Je známá také výrobou alkoholu z kokosového mléka, který je velice populární a rozhodně jej doporučujeme vyzkoušet. Přes Bentota vede železniční trať, která je vhodná pro uspořádání výletů např. na jih či do Colombo. Můžete si udělat také výlet do sloního sirotčince v Pinnawela, líhně mořských želv nebo můžete navštívit chrámy Wanawasa Raja Mahaviharaya či Galapata Vihara.

Negombo
Známé rybářské místo ležící cca. 37 km severně od Colombo a má zhruba 122 000 obyvatel. Kdysi bylo Negombo centrum obchodu se skořicí, což připomíná i kanál, který vede z Negombo do Colombo. Nyní je jedním z nejdůležitějších rybářským přístavů, kde částečně můžete vidět ještě tradiční způsob lovu ryb na kajaku. Obyvatelé Negomba jsou převážně katoličtí. Z tohoto důvodů můžete navštívit jeden z mnoha kostelů. Podívejte se také na 120 km dlouhý kanál, který byl postaven nizozemskými kolonizátory, aby mohli pohodlně transportovat dodávky skořice.  Daleké kokosové plantáže utváří krajinný obraz okolí. Vedle dlouhých písčitých pláží Vás očekávají živé, barevně veselé centrum tržišť, místní restaurace a obchody se suvenýry. Díky blízkosti letiště (11km) je Negombo prvním turistickým centrem Srí Lanky. 

Kolombo
Kolombo je de facto hlavní město Srí Lanky. De jura je hlavním městem předměstí Kolomba jménem Kotte. Rozhodně se však jedná o obchodní, politické a kulturní centrum Srí Lanky. Je to také největší město celého ostrova s 753 000 obyvatel. Kolombo je známé od pátého století jako přístavní město a sloužilo obchodníkům z Číny, Persie a Římu jako zastávka na obchodních cestách. Název Kolombo také sinhálsky znamená přístav. Hlavním exportním produktem byla přes staletí skořice, ale také další koření. Kolem historického centra města je opevnění, které postavili na ochranu města Portugalci, když byli obléhání nizozemskou armádou. Objevíte tam také druhou nejvyšší budovu jižní Asie – World Trade Center Kolombo. Okouzlí Vás také jedinečná kombinace koloniální a moderní architektury. Galle Road je hlavní nákupní ulicí v Kolombu. Plné obchodů jsou také městské části Kollupitiya a Bambalapitiya. Jsou plné obchodů, restaurací a nákupních center.

Koggala
Koggala leží na dlouhé snově krásné pláži, která patří mezi nejdelší v celé Srí Lance. Zde naleznete klid a odpočinek. Je tam také chrám z devatenáctého století, který je budhistický a známy pro své fresky na zdi.  V bezprostřední blízkosti se nachází laguna Koggala, která je vhodná pro procházky, pozorování ptáků a vyjížďky na lodích. 

Hikkaduwa
Na více kilometrech podél pobřeží se rozkládá místo Hikkaduwa. Kdysi rybářskou vesnici dnes utváří obchody, restaurace a bary. Do Kolomba vede přímí vlak, tak si můžete vyrazit na výlet do hlavního města. Kolem pobřeží je korálový útes, který láká svou krásou potápěče z celého světa. Pobřeží je nádherné, tiché zázemí neobyčejně půvabné. Mnozí, kteří Hikkaduwa znovu navštěvují a cítí se tu jako doma, umí ocenit rozmanitost turistických nabídek. 

Kalutara/Wadduwa
Asi 40km jižně od Colombo leží Kalutara. S lotosovými květy a vonícími tyčinkami pospíchají bosí věřící k modlitbě před Dagoba. V koloniálních čase byla Kalutara metropolí pro obchod se skořicí, dnes je však známá výrobou proutěného zboží. Trochu opodál pod palmami na pláži bydlí turisté. U toho se vynořují hvězdy jihu Dagoba Gangatilaka Vihara v nadpozemském světle.

Tipy na výlety

Fakultativní výlety zprostředkovává místní agentura, s rezervací pomáhá delegát. 

Colombo City Tour 
Po snídani odjezd do Kolomba na prohlídku města. Cena: 45 EUR

Galle Hikkaduwa 
Po ránu výlet do historického městečka Galle a návštěva želví farmy. Hikkaduwa je rájem pro potápěče a milovníky podmořského života. Cena: 55 EUR

Kandy, Sigiriya, Dambulla, Matale, Kandy 

1. den: Dambulla - Kandalama
Transfer do skalní svatyně Dambulla. Jde o velký jeskyní komplex umístěných vysoko na skále, které slouží po staletí jako poutní místo. V jeskyních jsou malby na 2000 m2 se 150 vyobrazeními Buddy, největší z nich má přes 14 metrů. Přejezd do Kandalamy kde je připraven nocleh. 

2. den: Kandalama - Polonnaruwa - Sigiriya - Kandalama
Snídaně v hotelu poté transfer do Polonnaruwy historického města z 11 století, které je vyhlášené svými dávnými chrámy a paláci. Zde mimojiné navštívíte královský palác, audienční sál, skalní svatyni Gal Viharaya. Navštívíte také místa kultu svatyně Shivy. Nacházejí se zde také světoznámé sochy Budhy vytesané přímo do skal. Z Polonnaruvy pojedete do Sigiriya. V Sigiriya je známý vrcholek na sklaním útvaru s pevností. Tato pevnost se nazývá „Lví skála“ nebo „Pevnost v oblacích“ kde můžete vidět přes 500 nádherných fresek. V okolí se nachází velký komplex zahrad a vodních kanálů. Návrat do Kandalamy kde je připraven nocleh. 

3. den: Kandalama - Kandy - Pinnawala
Po snídani přejezd do Kandy srdce Srí Lanky, posledního hlavního města sinhálských králů. Zde navštívíte chrám Budhova zubu, muzeum s místními korunovačními klenoty s relikviemi Budhy. Po poledni pojedete do Pinnawaly, kde navštívíte slonní sirotčinec. Večer návrat do hotelu. 

Pinnawala+Kandy 
Po ránu odjezd do Pinnawaly. Zde navštívíte slonní sirotčinec, který byl založen v 70-tých letech. Dále se zde nachází jedna z nejkrásnějších botanických zahrad na světě. Odjezd do Kandy, kde navštívíte chrám Budhova zubu a mnoho dalších historických památek. 
Cena: 85 EUR

River Safari 
Po ránu odjezd autobusem, jízda na člunech přes mangrové lesy do Balapitiya. Zde uvidíte místní obyvatele během vykonávání každodenních povinností. Během výletu vám budou podávány chladné nápoje. Návrat do hotelu po obědě v restauraci Green Area. 
Cena: 25 EUR

Yala Day - Yala Safari 
Celodenní výlet jeepama do národního parku Yala. Jedná se o největší národní park na Srí Lance, které mimo jiné domovem pro slony, buvoly, opice, krokodýly a migrující ptačí kolonie. Oběd v ceně. Cena: 125 EUR

Bentota/Beruwela:
Bentota – Říční plavba: 20 EUR
Galle: €25
Kandy/Sigiriya (dvoudenní): 130 EUR
Zlatý trojúhelník (třídenní): 220 EUR
Národní park Yala (dvoudenní): 135 EUR 
Kandy/Nuwara Eliya (dvoudenní): 100 EUR
Pobřežní plavba a Galle (celodenní): 40 EUR

Vedlejší náklady (orientačně)

Pláž a sport

na čas

Euro

lehátko/slunečník v hotelu

den

zdarma

windsurfingové prkno

hodina

5,70,-

tenisový kurt

hodina

5,-

Dopravní prostředky

 

 

taxi (základní poplatek)

kilometr

0,50,-

vypůjčení kola

den

5,-

pronajmutí auta s řidičem

den

51,-

Jídlo a pítí

 

 

Oběd

hotel

12,-

Pivo

hotel

2,20,-

Arrak

hotel

1,-

Curry rýže

restaurace

3,60,-

Humr 500g

restaurace

12,-

místní pivo

restuarace

1,70,-

nealkoholické nápoje

restaurace

0,50,-

Suvenýry

 

 

dřevěné masky

od

3,60,-

* v hotelích a restauracích plus 10% z ceny za obsluhu a 15% daně

Počasí a kdy jet

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Nejvyšší teplota

30

31

31

31

31

29

29

29

29

29

29

29

Nejnižší teplota

22

22

23

24

26

25

25

25

25

24

23

22

Teplota vody

27

27

28

28

29

29

28

27

27

28

27

27

Délka slun. svitu

8

9

8

7

6

5

6

6

6

7

6

8

Deštivé dny

7

6

8

14

19

18

12

11

13

19

16

10

Relativní vlhkost

70

69

69

72

77

79

78

77

76

77

76

72

Formality & víza

Pro vstup do země je nutné vízum za poplatek 35 USD/osoba, které je třeba si vyřídit individuálně před odletem. Dále je vyžadován vlastní cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z destinace, platí pro občany České a Slovenské republiky. Držitel jiného cestovního pasu je povinen se informovat o pasových a vízových povinnostech do dané destinace na příslušné ambasádě.

Zájezdy do destinace Srí Lanka

Kam můžete jet

Všechny regionyzobrazit

Nejlevnější zájezdy do destinace

Srí Lanka, Srí Lanka, Waskaduwa (Kalutara)

89 %
Recenze
(16)
Tangerine Beach Hotel

Srí Lanka, Srí Lanka, Waskaduwa (Kalutara)

89 %
Recenze
(16)
MapaFoto
 • Přímo na pláži
 • Bazén
 • Wellness
 • WIFI k dispozici
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena za osobuod 25 100

Srí Lanka, Srí Lanka, Marawila

88 %
Recenze
(24)
Club Palm Bay

Srí Lanka, Srí Lanka, Marawila

88 %
Recenze
(24)
MapaFoto
 • Bazén
 • Wellness
 • WIFI k dispozici
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena za osobuod 25 225

Srí Lanka, Srí Lanka, Waikkal

87 %
Recenze
(48)
Club Hotel Dolphin

Srí Lanka, Srí Lanka, Waikkal

87 %
Recenze
(48)
MapaFoto
 • Dovolená pro páry
 • Vhodný pro děti
 • Přímo na pláži
 • Wellness
 • Miniclub
 • Posilovna
 • Bazén
 • Squash
 • Tenis
 • Dětské hřiště
 • Dětský bazén
 • Svatební cesta
 • WIFI k dispozici
 • 6 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena za osobuod 26 936

Inspirujte se recenzemi našich zákazníků

Žádné recenze nebyly nalezeny

Proč zvolit Airstop

Globe
18 let Vám přinášíme vysokou kvalitu cestování za skvělé ceny
Plane
Garance stejné ceny jako přímo u cestovní kanceláře
Compass
Největší německé a české cestovní kanceláře na jednom místě
Card
Rezervace online s možností platby platební kartou