Srí Lanka
Info o destinaci

Srí Lanka

 • Neděle
  28 °C
 • Dnes
  29 °C
 • Úterý
  28 °C
 • Středa
  25 °C
 • Čtvrtek
  24 °C
 • Pátek
  28 °C
 • Sobota
  29 °C
 • Neděle
  29 °C
 • Více
 • Teplota
  28 °C
 • Doba letu
  ≈ 10h 10m
 • Měna – 1 LKR =
  0.0642 Kč 0.0026 € 0.0123 zł 1.0801 Ft
 • Časový posun
  +4h, 17:08

Srí Lanka

Srí Lanka je perlou indického oceánu. Pláže obklopují celý rozmanitý ostrov. Ve vnitrozemí zas můžete navštívit exotické džungle, početné hinduistické chrámy a vidět překrásné vyhlídky z hor. Ostrov je rájem pro rodiny, surfaře a všechny, kteří chtějí zažít dotek pravé exotiky s ochutnávkou indických specialit a cejlonského čaje. Nedotčená tropická příroda a pruzračné moře lákají celoročně velké množství cestovatelů. Celoroční tropické počasí s teplotami okolo 30 stupňů zaručují opravdový odpočinek od každodenních starostí.


 • O Srí Lance
 • Tipy na výlety
 • Počasí a kdy jet
 • Formality & víza

Srí Lanka si zaslouží své jméno „skvostná země“ s bujnou vegetací, tropickými plážemi a dědictvím tisícileté kultury. Srí Lanka leží jihovýchodně od indického subkontinentu v Indickém oceánu. Na ostrově žije 20,8 miliónů obyvatel.  Do roku 1972 se Srí Lanka jmenovala Cejlon a nejkratší vzdálenost mezi Srí Lankou a Indií je 54,8 km. Díky své strategické poloze byla vždy velice důležitým uzlem pro nautickou dopravu. Mezi nejstarší budhistické místa patří Anuradhapura, která byla centrem antického budhismu. I na dalších místech na ostrově máte možnost vidět skvostné chrámové komplexy jak budhistické tak hinduistické. Kdo by neznal typické srílanské produkty jako ceylonský čaj, kávu, kaučuk a kokosové ořechy. Pro ostrov jsou také typické ayurvedské masáže a zkrášlující procedury. Neváhejte a nechte se rozmazlit nezapomenutelným způsobem pro Vaše tělo i duši. Cejlon byl dlouho monarchií, ale části ostrova byly kolonizovaný Portugalci i Nizozemci. Jenom království Kandy, ve kterém ještě dnes naleznete jeho ruiny, odolalo nájezdům kolonizátorů. 1815 byla připojena k britskému Commonwealthu. Během druhé světové války byla důležitou základnou pro boj s Japonskem. Od roku 1948 je ostrov samostatný.

Díky různorodým klimatickým poměrům, se můžete věnovat mnoha typům sportů, jako např. dlouhým procházkám, rybaření, golfu, ale také vodním sportům, jimž vévodí potápění se do fascinujícího podvodního světa. Nechte se zahalit do závoje vůní skořice, kardamomu, vanilky a hřebíčku. Mezi vyhledávaná místa patří Beruwela, Bentota, Negombo, Koggala, Hikkaduwa, Kalutara, Wadduwa.

Beruwela
S výrazným arabským charakterem a nejstarší mešitou ostrova leží Beruwela cca. 60km jižně od Colomba. Celá provincie má 33 000 obyvatel a leží u začátku překrásné 130 km dlouhé pláže. Jižně od rybářské vesnice se rozkládají nádherné pláže s hotely všech kategorií. Místní restaurace a obchůdky se suvenýry se starají v Beruwela Beach o barvitý plážový život. Můžete se také svést vlakem přímo do Galle, které je krásné koloniální městečko.

Bentota
Bentota leží několik málo minut pěší chůzí od Beruwela. Bývalá rybářská vesnice ukazuje stále tradiční styl života místních obyvatel. Hotely se z části rozprostírají na ostrohu, který utváří ústí řeky. Městečko láká svými nedotčenými plážemi s pulzujícím podmořským životem. Bentota je malé městečko s pestrým pouličním trhem, kde je denně nabízeno ovoce, zelenina a ryby. Naleznete zde i malé restaurace a hostince s místní lahodnou kuchyní. Je známá také výrobou alkoholu z kokosového mléka, který je velice populární a rozhodně jej doporučujeme vyzkoušet. Přes Bentota vede železniční trať, která je vhodná pro uspořádání výletů např. na jih či do Colombo. Můžete si udělat také výlet do sloního sirotčince v Pinnawela, líhně mořských želv nebo můžete navštívit chrámy Wanawasa Raja Mahaviharaya či Galapata Vihara.

Negombo
Známé rybářské místo ležící cca. 37 km severně od Kolombo a má zhruba 122 000 obyvatel. Kdysi bylo Negombo centrum obchodu se skořicí, což připomíná i kanál, který vede z Negombo do Colombo. Nyní je jedním z nejdůležitějších rybářským přístavů, kde částečně můžete vidět ještě tradiční způsob lovu ryb na kajaku. Obyvatelé Negomba jsou převážně katoličtí. Z tohoto důvodů můžete navštívit jeden z mnoha kostelů. Podívejte se také na 120 km dlouhý kanál, který byl postaven nizozemskými kolonizátory, aby mohli pohodlně transportovat dodávky skořice.  Daleké kokosové plantáže utváří krajinný obraz okolí. Vedle dlouhých písčitých pláží Vás očekávají živé, barevně veselé centrum tržišť, místní restaurace a obchody se suvenýry. Díky blízkosti letiště (11km) je Negombo prvním turistickým centrem Srí Lanky. 

Kolombo
Kolombo je de facto hlavní město Srí Lanky. De jure je hlavním městem předměstí Kolomba jménem Kotte. Rozhodně se však jedná o obchodní, politické a kulturní centrum Srí Lanky. Je to také největší město celého ostrova s 753 000 obyvatel. Kolombo je známé od pátého století jako přístavní město a sloužilo obchodníkům z Číny, Persie a Římu jako zastávka na obchodních cestách. Název Kolombo také sinhálsky znamená přístav. Hlavním exportním produktem byla přes staletí skořice, ale také další koření. Kolem historického centra města je opevnění, které postavili na ochranu města Portugalci, když byli obléhání nizozemskou armádou. Objevíte tam také druhou nejvyšší budovu jižní Asie – World Trade Center Kolombo. Okouzlí Vás také jedinečná kombinace koloniální a moderní architektury. Galle Road je hlavní nákupní ulicí v Kolombu. Plné obchodů jsou také městské části Kollupitiya a Bambalapitiya. Jsou plné obchodů, restaurací a nákupních center.

Koggala
Koggala leží na dlouhé snově krásné pláži, která patří mezi nejdelší v celé Srí Lance. Zde naleznete klid a odpočinek. Je tam také chrám z devatenáctého století, který je budhistický a známy pro své fresky na zdi.  V bezprostřední blízkosti se nachází laguna Koggala, která je vhodná pro procházky, pozorování ptáků a vyjížďky na lodích. 

Hikkaduwa
Na více kilometrech podél pobřeží se rozkládá místo Hikkaduwa. Kdysi rybářskou vesnici dnes utváří obchody, restaurace a bary. Do Kolomba vede přímí vlak, tak si můžete vyrazit na výlet do hlavního města. Kolem pobřeží je korálový útes, který láká svou krásou potápěče z celého světa. Pobřeží je nádherné, tiché zázemí neobyčejně půvabné. Mnozí, kteří Hikkaduwa znovu navštěvují a cítí se tu jako doma, umí ocenit rozmanitost turistických nabídek

Kalutara/Wadduwa
Asi 40km jižně od Colombo leží Kalutara. S lotosovými květy a vonícími tyčinkami pospíchají bosí věřící k modlitbě před Dagoba. V koloniálních čase byla Kalutara metropolí pro obchod se skořicí, dnes je však známá výrobou proutěného zboží. Trochu opodál pod palmami na pláži bydlí turisté. U toho se vynořují hvězdy jihu nad chrámem Dagoba Gangatilaka Vihara v nadpozemském světle.

Na Srí Lanke toho je k vidění opravdu mnoho. Nezapomenutelné zážitky můžete mít během 14 denní okružní jízdě stejně tak jako během procházky do místní přírody, při safari mezi divoká zvířata nebo návštěvě jednou zbohuslužeb. Velice oblibene jsou také zkrášlující ayurvédské procedury, které můžete podstoupit i ve svém hotelu. S ohledem na obrovské zajímavosti, které Srí Lanka nabízí je však škoda být jenom v hotelovém komplexu a rozhodně se vyplatí navšívit co nejvíce zajímavostí. Proto mají cestující často těžké rozhodování z množství nabízených výletů

Vyplatí se více skupinový zájezd nebo individuální výlet?

Často si na Srí Lance můžete vybrat mezi skupinovým výletem nebo individuální. Cestovní agentury na místě nabízejí výlety v délce od 4 hodin po více dnů. Bohužel infrastruktura na ostrově není nejlepší a proto i krátké vzdálenosti trvají poměrně dlouhou dobu. Můžete na lodi také objet celý ostrov. Zájezdy si můžete zakoupit i u místních obyvatel. To je často výrazně levnější. Mohou s tím však být spojeny bezpečnostní rizika a samozřejmě cesty u soukromých osob většinou nejsou pojištěné.

Výlety většinou podstupujete v různě složených skupinkách, jejiž členové se většinou neznají. Můžete si také pronajmout soukromého řidiče s autem. To je o něco drazší než skupinové výlety, ale stále to je finančně dostupné. Nejvýhodnější je využít vlaky nebo autobusy. Doporučuje se spíše vlaková doprava, jelikož autobusy mají bohužel mnoho nehod. Krátké cesty můžete jet také typickými asijskými tuk tuky. Jsou velice výhodné. Pokud Vám řidič bude sympatický tak se s ním můžete domluvit rovnou na více výletech.  Často znají perfektně okolí a nebudou váhat Vám odhalit nějaky skrytý tip.

Kandy a jeho okolí

Kandy

Kandy je druhé největší město ve Srí Lance a nachází se ve vnitrozemí. Obývá jej 125 000 obyvatel a má mírné tropické klima. Nachází se také pod ochranou UNESCO. Toto město bylo původní centrum ostrova a celého singhálského království. U ostrova uprostřed města byl 1812 zvolen poslední král. V roce 1815 bylo dobyto. Jméno vychází ze singhálského názvu, který znamená království na kopci. Uprostřed města se nachází chrám Buddhova zubu, ve kterém má být zachována část budhova zubu a každoročně se tu konají obrovské slavnosti. Původní chrám byl založen okolo roku 1600, ten však bohužel vyhořel a dnešní chrám byl postaven za vlády Vimala Dharma Súrjiho II. v letech 1687-1739. V chrámovém komplexu se nachází osmiboká věž a dvě stěny. Uvnitř naleznete knihovnu s rukopisy zavinutých do palmových listů. Hlavní svatyně se nachází na nádvoří bubeníků a vedou do ní troje překrásně zdobené dvěře. Hlavní reklivie se nachází v zadní částí, která nese jméno Posvátný příbytek.

Sloní sirotčinec v Pinnawela

Několik kilometrů od bývalého královského města Kandy se nachází sloní sirotčinec v malé vesničce Kegalla. V ní se nachází jedno s nejoblíbenějších výletních cílů na Srí Lance. Sirotčinec v Pinnawala byl založen před více jak 40 lety. Byl založen, jako místo kde se budou starat o opuštěná sloní mláďata. Slony byly často usmrceny v boji s rolníky. Nyní tam jsou i zraněná a nemocná zvířata. Nyní má sirotčinec okolo 70 obyvatel ve volných výbězích. Nejzajímavější pro návštěvníky je krmení slonů.Uvídíte tam volně se pohybující slony a za malý úplatek je můžete také nakrmit a pohladit. Na slonech máte i možnost se projet nebo navštívit představení se slony.

Botanická zahrada v Peradeniya

Pro milovníky exotických rostlin je tato botanická zahrada opravdovým rájem na zemi a má otevřeno denně. Tato botanická zahrada se nachází v jižní části Kandy na kraji města a je považována za jednu z nejkrásnějších botanických zahrad v celé Asii. Její původ se datuje do 14. století a ročně ji navštíví přes 1 milión návštěvníků. I místní obyvatelé rádi vyrážejí do botanické zahrady na výlet s rodinou. Park má rozlohu přes 60 hektarů a můžete v něm vidět exotické stromy, rozmanité květiny, chutné ovoce a mnoho různých druhů ptactva a reptilií. Můžete se procházet po nádherným areálu parku a rozhodně není problám v něm strávit několik hodin. Naleznete zde velké množství exotických orchidejí a jiných barevných květin. Můžete si zahradu projít s místním průvodcem, nebo na vlastní pěst.

Kandy Dance Show

Každý večer se v Kandy koná předvádění historického tance, který byste si něměli nechat ujít. Ladné pohyby tanečnic spojené s pradávným rituálem tance Vás rozhodně nenechají být chladným. Krásu tanečníků doprovází klasické instrumenty jako tamburín s kovovým kruhem, který se nazývá pantheru.

Sigiriya

Sigiriya je skalní chrám, který se nachází poblíž Kandy a patří také do světového dědictví UNESCO. Jedná se o sklaní formaci, která je vysoká 200 metrů a majestátně převyšuje okolní krajinu. Musíte vyjít 1200 schodů, ale výhled do okolí Vás rozhodně odmění. Ve skalách se nachází velké množství jeskyní, skalních útvarů, ale také viditelné stopy po umělecké práci člověka. Název v překladu znamená Lví skála. Archeologické vykopávky naznačují, že se jendalo o velice vyspělé město a hydraulickou technologií a jejich historii můžeme dostopovat do 3 století před naším letopočtem. Podívejte se také na 22 fresek krásných dam, které se nachází na zdech skal. Rozhodně si nenechte ujít tento kulturní zážitek a jedinečný výhled na Srí Lanku.

Čajové plantáže

I pokud nejste fanouškem pití čaje, tak Vás čajové plantáže rozhodně okouzlí. Je fascinující vidět růst čajové listy z čajovníku. Čajovník roste ve vrchovinách, ale také nížinách. Čajovník šíří opojnou vůni, která ve Vás nechá nadýchat se orientu. Ochutnávky dostanete při prohlídkách plantáží a čaje si můžete samozřejmě i výhodně zakoupit. Různé plantáže se nachází i v okolí Kandy. Krásné plantáže se nachází okolo horské vesničky Ella, ze ktreé můžete jí také tůru na Little Adams Peak. Jedna z nejznámějších plantáže se nachází v luxusní oblasti Nuwara Eliya a jmenuje se Tea Factory – Mackwoods a celé okolí města je opravdu překrásné.

Vodopády

Díky celoročně vlhkému klimatu v indickém oceánu je na Srí Lance velké množství srážek. Ostrovem protéká 103 řek a potoků, které si z centrální pevníny hledají svou cestu do oceánu. Velké množství z těchto řek se říti na určitých místech ze skal a vytváří tím překrásné vodpády. Na tomto ostrově je opravdu obrovský počet vodopádů a proto se nebojte, že byste během Vašeho pobytu na žádný nenarazili. Můžete se také zeptat místních obyvatel, zda poblíž není nějaký vodopád. Lokální lidé Vám dají velice rádi nějaký utajený tip kam se jít podívat.

Známe vodopády jsou například Ramboda Falls v okolí města Nuwara Eliya. Dalšími populárními místy jsou Devon Falls, St. Clair's Falls, který nesou přezívku srí lancké Niagáry, jelikož to je nejširší vodopád na ostrově. Na šířku má 50 metrů a na výšku dokonce celých 80 metrů. Kolem vodopádu se nachází čajové platáže, takže zážitek z vodopádu umocňuje ještě opojná vůně čajových lístků.

Safari na řece

Můžete objevit džungli také na safari na řece a to na většině jezerech, řekách i v lagunách na ostrově. Jízdy jsou opojně krásné a můžete vidět i velké množství exotických zvířat i ptactva. Kolem Vás plavou říční krokodýli a varani. Doporučujeme se dobře namazat, jelikož sluníčko svítí neúprosně a voda jak je známo slueční zaření ještě maximaluzuje. Proto je dobré se ůukladně namazat a vždy mít po ruce opalovací krém. Úpal by Vám pouze zkazil tak krásný zážitek.

Buddhistické chrámy

Buddhistické a hinduistické chrámy se nachází po celém ostrově. Mnoho staveb je jen velice malých a slouží spíše náboženským než turistickým účelům. Můžete však najít i obrovské chrámové komplexy, které mají obrovské sochy Buddhy anebo vzácné fresky. Jedním z nejznámějších chrámu je Dambulla, který se stejně jako chrám Buddhova zubu nachází v městě Dambulla asi 80 km vzdáleně od Kandy. Chrám se nachází v jeskyní a to mu dodává zcela jedinečnou atmosféru. Rozhodně ale doporučujeme navštívit i měnší chrámy, jelikož jejich klidná atmosfére je nezapomenutelná. Dambulla je také na seznamu světového dědictví UNESCO.

Národní parky na Ostrově

Sinharaja

Tento národní park se nachází na jihu ostrova, ve kterém se nachází zcela nedotčený deštný prales. Ten byly ochráněny před kácením vzácného dřeva. Klima tu je teple a vlhké a prospívá místním obrovským stromům. Je tam obrovské množství neznámého zvířectva a ptactva a dokonce tam naleznete i endemitické druhy zvířat. Se zkušeným průvodcem můžete v lese objevit jedinečná zvířata.

Udawalawe-Národní park

Tento národní park se nachází také v jižní části ostrova a svůj domov v něm mají velká i malá zvářata. V parku žije také stádo divokých slonů. Národním parkem budete projíždět ve voze, ze kterého z bezpečnostních důvodů nesmíte vystoupit. Z jižních částetí ostrova si můžete udělat krásný jednodenní výlet do tohoto národního parku.

Bundala-Národní park

Jíhozápadní části ostrova se nachází národní park Bundala a něm také žije obrovský počet divokých zvířat a převážně ptáků. Tento park se nachází 260 km od Kolomba a z většiny turistických lokalit je poměrně vzdáleny. Z tohoto důvodu je také méně navštěvovaný nebo se doporučuje v něm přes noc přespat. V parku jsou krokodýli, plameňáci, sloni a další exotická zvířata.

Denní výlet do Yala Nationalparku

Ve východojižní části se nachází národní park Yala. Můžete v něm vidět jednoho z 35 leopardů. Aby si návštěvníci zvýšili šanci je spatřit, vyrážejí často již v pět hodin ráno. Můžete spatřit také slony, varany, opice, jeleny, buvolů a krokodýli. Můžete také pozorovat nespočet barevných ptáků. Další zajímavostí jsou skalní formace. Kvůli velké rozloze parku se doporučuje celodenní výlet.

Horton-Plains-Nationalpark a World´s End  

Kdo chce navštívit tento národní park poblíž Nuwara Eliya by měl vyrazit do parku již okolo 6 hodiny ranní. Devět kilometrů dlouhý track vede skz překrásnou přírodu. Uvidíte pasoucí se jeleny a tři hlavní atrakce parku. Small World’s Ends, Big World’s End a Bakersfall. Pro perfektní zážitek z výletu byste měli dodržet pořadí atrakcí. Již brzo dopoledne se začínají objevovat první mraky. Kdo se vyjde moc pozdě, zmešká překrásný výhled, který můžete spatřit z World’s End.

Přístavní městečko Galle

Antické přístavní město Galle můžete navštívit autobusem z oblíbených pláží jako Mirissa a Kogalla Beach. Významnou památkou v Galle je pevnost, která byla postavena Nizozemci. Galle Fort, jak se pevnost jmenuje, se táhne kolem celého starého města. Rozhodně se vyplatí malá procházka starým městem a můžete navštívit také jednu z mnoha kaváren, který poskytují jedinečnou atmosféru mezi 300 až 400 let starými restaurovanými koloniálními domy.

Srí Lanka nenabízí pouze překrásné pláže kolem celého pobřeží. Můžete v ní poznat i národní parky, chrámy, jedinečné krajiny, kopce a čajové plantáže. Proto se vyplatí také pohled mimo hotelové komplexy. Nechte se pohltit touto jedinečnou zemí. 

Orientační ceny výletů:

Bentota/Beruwela:
Bentota – Říční plavba: 20 EUR
Galle: €25
Kandy/Sigiriya (dvoudenní): 130 EUR
Zlatý trojúhelník (třídenní): 220 EUR
Národní park Yala (dvoudenní): 135 EUR 
Kandy/Nuwara Eliya (dvoudenní): 100 EUR
Pobřežní plavba a Galle (celodenní): 40 EUR

Srí Lanka mé celoroční teploty okolo 30 stupňů. Nejnižší teploty jsou od října do prosince, kdy mohou klesnout až na 25 stupňů. To se však stává jen zcela výjimečně a průměrné teploty i v zimních měsících jsou 29 až 35 stupňů. Teplota vody se celoročně pohybuje od 27 do 33 stupňů. Děšťových dnů je nejvíce v květnu, říjnu a listopadu. I relativní vlhokost je celoročně podobná a okolo 62%. Hlavní turistická sezóna je od prosince do dubna. 

Pro vstup do země je nutné vízum za poplatek 35 USD/osoba, které je třeba si vyřídit individuálně před odletem. Dále je vyžadován vlastní cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z destinace, platí pro občany České a Slovenské republiky. Držitel jiného cestovního pasu je povinen se informovat o pasových a vízových povinnostech do dané destinace na příslušné ambasádě.

Proč zvolit Airstop